Sort by

James has logged 43 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Young Einstein

Young Einstein

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sting

The Sting

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Can of Worms

Can of Worms

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Departed

The Departed

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Edit this entry