Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Drishyam

Drishyam

2015
×
★★½
Edit this entry  
30
2046

2046

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Decade Under the Influence

A Decade Under the Influence

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fat City

Fat City

1972
×
★★★½
Edit this entry  
12
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
05
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★★
Edit this entry  
24
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Jai Bhim

Jai Bhim

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
My Father and My Son

My Father and My Son

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
It Only Takes A Night

It Only Takes A Night

2023
×
★★½
Edit this entry  
14
Dangal

Dangal

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★
Edit this entry  
08
Downfall

Downfall

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★½
Edit this entry  
02
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
31
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★½
Edit this entry  
26
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
21
A Word for Sad Laughter

A Word for Sad Laughter

2023
×
★★★★
Edit this entry  
18
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★½
Edit this entry  
15
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
Frank and Frank (or The Valley and The Walrus: Ruminations on the Mystery from Soup to Nuts)

Frank and Frank (or The Valley and The Walrus: Ruminations on the Mystery from Soup to Nuts)

2023
×
★★★½
Edit this entry  
14
Holy Shit!

Holy Shit!

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Devil's Peak

Devil's Peak

2023
×
★★½
Edit this entry  
11
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★½
Edit this entry  
26
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★½
Edit this entry  
17
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Edit this entry  
15
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★½
Edit this entry  
14
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
13
Like Stars on Earth

Like Stars on Earth

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
05
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Edit this entry