• Dune: Part Two

    Dune: Part Two

    it’s probably a masterpiece but the thing is just so gargantuan that I’m gonna need a rewatch to solidify my feelings. I’m sort of just in shock that something this weird and epic was actually made. Villeneuve is truly the most skits director on the planet.

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★½

    slowly becoming that same religious experience as the original. still think you can cut 5-10 minutes of this though. within cells interlinked within cells interlinked within cells interlinked.

  • Human Traffic

    Human Traffic

    ★★★★★

    Maybe I’ll think differently when I watch this again, maybe I’ll regret slapping my very rare 5 stars on something I finished less than 48 hours ago and maybe I’ll look back on this statement one day with embarrassment, but I genuinely think this is one of my favourite films I’ve ever seen. The reason why this is so surprising to me is threefold.

    1) I hadn’t even heard of Human Traffic until Netflix recommended it to me a few days…

  • Prisoners

    Prisoners

    ★★★★½

    not the type of film I usually like, but when it’s executed this perfectly…

  • The Double

    The Double

    ★★★★

    don’t get me wrong, I still find this to be a pretty intriguing and underrated film, but it’s not the masterpiece I once claimed it to be, at least not this time round. what I’ll always appreciate about The Double is the world Ayoade constructs; from the hilariously bleak retirement home, to the Orwellian workplace with Mr. Papadopoulos and The Colonel, to Paddy Considine’s bizarre sci-fi TV show. it’s all really strong stuff. the central plot itself is still compelling, but I’m at…

  • Brazil

    Brazil

    ★★★★½

    a bit messy, but also one of the most imaginative and creatively inspiring films I’ve ever come across. so much time is spent here just showcasing this brilliantly rendered absurdist world, which combined with the grand orchestral score often reminds me of the original Star Wars’ bizarre originality - a comparison I’m sure Gilliam would hate, but which I mean as the highest compliment. in fact, I very rarely say this, but Brazil is the exact kind of film I would want to make if I ever became a director. also, one of the greatest endings of all time.

  • Aftersun

    Aftersun

    It’s definitely a film which leaves you speechless, although my silence during the credits was more due to confusion than sadness. Charlotte Wells is clearly an excellent filmmaker and I’m genuinely excited to see what she does next, but her tone poem style present here, while compelling, left the characters and story miles away from my empathy radar, if that makes sense. Feel a bit left out reading all the teary reviews, but oh well.

    Nevertheless, not one I’ll forgot soon.

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

    Theatrical Edition 

    Me: I don’t really get emotional

    Also me, watching the Ride of the Rohirrim on my phone while sat on the toilet: 🥺

  • CHOOMAH ISLAND 2

    CHOOMAH ISLAND 2

    ★★★★★

    Jarrad Wright’s magnum opus. I probably watch this once a month. Definitely one of the best things ever made.

  • Sassy the Sasquatch

    Sassy the Sasquatch

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    solid ambient spin-off. Jarrad is such an inspiration for me creatively. Australia’s Stanley Kubrick. If they put Choomah Island 2 on this website I’d probably give it a 10.

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

    Theatrical Edition

    Gimli yelling ‘I’ll have no pointy-ear outscoring me!’ before immediately axing an orc in the crotch is peak cinema. As is, uh, every other moment in this film.

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

    Theatrical Edition

    Obviously Boromir is goated and steals this movie but shout out to Elrond man he’s one suave mf.