Sort by

jamie has logged 318 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Apartment

The Apartment

1960
×
Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
Edit this entry  
20
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
Read the review Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
Read the review Edit this entry  
13
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
Read the review Edit this entry  
10
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Double

The Double

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★
Edit this entry  
03
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Edit this entry  
01
Samsara

Samsara

2011
×
Edit this entry  
30
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lagaan: Once Upon a Time in India

Lagaan: Once Upon a Time in India

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
Edit this entry  
19
The Last Tree

The Last Tree

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★½
Edit this entry  
12
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
L'Homme Machine

L'Homme Machine

1885
×
Edit this entry  
04
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★
Edit this entry  
02
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
BOOKSTORES: How to Read More Books in the Golden Age of Content

BOOKSTORES: How to Read More Books in the Golden Age of Content

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dolls

Dolls

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Asphalt

Asphalt

1929
×
★★
Edit this entry  
16
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★
Edit this entry  
15
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Edit this entry