Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Dune: Part Two

Dune: Part Two

2024
×
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Human Traffic

Human Traffic

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Enemy

Enemy

2013
×
Read other review Edit this entry  
19
Maelström

Maelström

2000
×
Edit this entry  
19
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
Edit this entry  
10
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Submarine

Submarine

2010
×
Edit this entry  
08
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
05
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Aftersun

Aftersun

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
CHOOMAH ISLAND 2

CHOOMAH ISLAND 2

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sassy the Sasquatch

Sassy the Sasquatch

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fast X

Fast X

2023
×
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
28
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Edit this entry  
24
Gavin & Stacey Christmas Special

Gavin & Stacey Christmas Special

2008
×
Edit this entry  
23
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
Read the review Edit this entry  
08
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Edit this entry  
08
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
24
Scott Pilgrim Takes Off

Scott Pilgrim Takes Off

2023
×
Read the review Edit this entry  
24
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
Edit this entry  
23
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
Edit this entry  
23
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
Edit this entry  
17
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barbie

Barbie

2023
×
★★½
Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Nights and Weekends

Nights and Weekends

2008
×
Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

2023
×
Edit this entry  
09
Lights Out

Lights Out

2013
×
Edit this entry  
08
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Edit this entry