Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Rubbers

Rubbers

×
★★★★
Edit this entry  
15
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Edit this entry  
14
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
13
There's No End

There's No End

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The House in the Middle

The House in the Middle

1954
×
★★★
Edit this entry  
13
Astonish Me

Astonish Me

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Checkmate

Checkmate

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
The Way to Shadow Garden

The Way to Shadow Garden

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★½
Edit this entry  
11
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
11
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Howl of Winterland

The Howl of Winterland

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
Lights, Like Angels, Flying

Lights, Like Angels, Flying

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Edit this entry  
02
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
27
member (re)

member (re)

×
★★★
Edit this entry  
27
In The Reeds

In The Reeds

×
★★★★
Edit this entry  
27
Hourglass

Hourglass

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
The Boy and the Ball

The Boy and the Ball

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Golden Ears

Golden Ears

×
★★★★½
Edit this entry  
26
Tange Sazen and the Pot Worth a Million Ryo

Tange Sazen and the Pot Worth a Million Ryo

1935
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Ghost of Yotsuya

The Ghost of Yotsuya

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
Belly

Belly

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
19
23rd Psalm Branch

23rd Psalm Branch

1967
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
A Child’s Garden and the Serious Sea

A Child’s Garden and the Serious Sea

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pixillation

Pixillation

1970
×
★★★★
Edit this entry  
11
Freiheit

Freiheit

1966
×
★★½
Edit this entry  
11
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Madness of Dr. Tube

The Madness of Dr. Tube

1915
×
★★★★
Edit this entry  
11
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Little Match Girl

The Little Match Girl

1914
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Outlaw and His Wife

The Outlaw and His Wife

1918
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Dog's Love

A Dog's Love

1914
×
★★★★
Edit this entry  
09
Gertie the Dinosaur

Gertie the Dinosaur

1914
×
★★★
Edit this entry