• Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★★

    Real ones know the best character in this film is the fish and chip shop owner!

  • A Scanner Darkly

    A Scanner Darkly

    ★★★

    If GTA loading screens were a movie...

  • La Haine

    La Haine

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I just realised Vinz was the man who froze to death! 
    That one story told by the man in the bathroom sums up their situation and the plot of the movie perfectly.

  • Twin Peaks: The Return

    Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

    "This is the water, and this is the well. Drink full, and descend. The horse is the white of the eyes, and dark within.”
    I cannot begin to comprehend what David Lynch means by this but episode 8 is probably the greatest thing he’s ever created.

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★★

    me when the big words

    Nah in all seriousness I enjoyed this more than I expected to but I can definitely see why people dislike this movie. The acting was top tier and it was very stylish but it often comes across as pretentious. I really agree with a lot of the topics discussed in this film but Sam Levinson really spoon feeds it us.

  • Good Time

    Good Time

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This film is so visceral and anxiety inducing that I feel like I barely even blinked through it’s runtime. It’s a constant adrenaline rush that leaves you feeling completely exhausted by the end.
    The ending has always stuck out to me but now after 3 watches I feel like I have a somewhat basic understanding of it. After all that Nick has been through it’s like finding hope after something traumatic but knowing you’ll never be able to see life…

  • Stop Making Sense

    Stop Making Sense

    ★★★★★

    This is the most fun I’ve ever had watching a film. I couldn’t stop smiling the whole way through! If only they had performed ‘The Great Curve’ as that’s my all-time favourite Talking Heads song.

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★★

    tf

    Edit: oh

  • Twin Peaks

    Twin Peaks

    ★★★★

    Season 1: ★★★★★
    Season 2: ★★★

  • Waves

    Waves

    ★★★½

    The soundtrack is without a doubt the best thing about this film. It is the greatest ever licensed soundtrack in cinema in my opinion so can we all praise Frank Ocean for making Blonde.