James has logged 35 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hey World!

Hey World!

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
21
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Slacker

Slacker

1990
×
★★★
Edit this entry  
16
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Edit this entry  
12
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★
Edit this entry  
12
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
10
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★
Edit this entry  
04
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
02
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★
Edit this entry  
02
The 3Rs

The 3Rs

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry