James has logged 149 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Basquiat

Basquiat

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
North Hollywood

North Hollywood

2021
×
★★
Edit this entry  
15
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
12
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Edit this entry  
28
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
8½

1963
×
★★★
Edit this entry  
16
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
15
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Edit this entry  
05
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
29
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Edit this entry  
26
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★
Edit this entry  
23
Woodshock

Woodshock

1985
×
★★★
Edit this entry  
22
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
SubUrbia

SubUrbia

1996
×
★★
Edit this entry  
16
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Nobody

Nobody

2012
×
Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★★
Edit this entry