Jamie has logged 416 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Education

Education

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
How To Remain Single

How To Remain Single

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
How to Live with Regret

How to Live with Regret

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Secret Club

Secret Club

×
Read the review Edit this entry  
16
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Residue

Residue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The

The "Put that thing back where it came from, or so help me!" Musical

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Simon Killer

Simon Killer

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry