Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★½
Edit this entry  
17
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Village

The Village

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Nichijou: My Ordinary Life

Nichijou: My Ordinary Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Listening to Kenny G

Listening to Kenny G

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
How to Live with Regret

How to Live with Regret

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Be My Cat: A Film for Anne

Be My Cat: A Film for Anne

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Magician

The Magician

1958
×
★★★½
Edit this entry  
30
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hive

Hive

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Shelter

Shelter

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
19
UHF

UHF

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Barber Westchester

Barber Westchester

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Burst

Burst

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Red Road

Red Road

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Couch

Couch

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Looking: The Movie

Looking: The Movie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Junun

Junun

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Burst

Burst

2021
×
Read the review Edit this entry