Sort by

Michael James has logged 138 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Meaghamann

Meaghamann

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
PK

PK

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Power

Power

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Sathuranga Vettai

Sathuranga Vettai

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
Haider

Haider

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Arima Nambi

Arima Nambi

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
Pannaiyarum Padminiyum

Pannaiyarum Padminiyum

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Pisaasu

Pisaasu

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Run Raja Run

Run Raja Run

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Legend

Legend

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lingaa

Lingaa

2014
×
★½
Edit this entry  
12
David

David

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Kochadaiiyaan

Kochadaiiyaan

2014
×
★★½
Edit this entry  
09
2 States

2 States

2014
×
★★½
Edit this entry  
04
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Govindudu Andarivaadele

Govindudu Andarivaadele

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Vaayai Moodi Pesavum

Vaayai Moodi Pesavum

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Kadhalil Sodhappuvadhu Yeppadi

Kadhalil Sodhappuvadhu Yeppadi

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Naan Sigappu Manithan

Naan Sigappu Manithan

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
Maan Karate

Maan Karate

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Samar

Samar

2013
×
★★½
Edit this entry  
26
Poojai

Poojai

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Kaththi

Kaththi

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Velaiyilla Pattathari

Velaiyilla Pattathari

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Larry Crowne

Larry Crowne

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Taken 3

Taken 3

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Taken 2

Taken 2

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Taken

Taken

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
G.I. Joe: Retaliation

G.I. Joe: Retaliation

2013
×
★★½
Edit this entry  
02
Madras

Madras

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Anjaan

Anjaan

2014
×
★½
Edit this entry  
29
Johnny

Johnny

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mullum Malarum

Mullum Malarum

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mankatha

Mankatha

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Queen

Queen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Alexander

Alexander

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry