Sort by

James has logged 552 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
25
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Saint☆Young Men

Saint☆Young Men

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★½
Edit this entry  
30
Yes, I'm Gary

Yes, I'm Gary

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Village

The Village

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Kill List

Kill List

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★½
Edit this entry  
19
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Maniac

Maniac

2012
×
★★½
Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Hummingbird

Hummingbird

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★½
Edit this entry  
15
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dragon Ball Z: Battle of Gods

Dragon Ball Z: Battle of Gods

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★
Edit this entry