Sort by

James has logged 540 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pan

Pan

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Marty

Marty

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Tale of Zatoichi Continues

The Tale of Zatoichi Continues

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Big

Big

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Traffic

Traffic

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Don't Want to Sleep Alone

I Don't Want to Sleep Alone

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Azor

Azor

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
One of Our Aircraft Is Missing

One of Our Aircraft Is Missing

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Red Hook Summer

Red Hook Summer

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry