• Next

    Next

    ★½

    This movie simply isn’t worthy of Nicolas Cage’s iconically terrible hair.

  • The Fan

    The Fan

    ★★★

    More movies where Robert DeNiro gets to yell “BOBBBAYY” and have Nine Inch Nails songs blare whenever his character does evil things please. A pure guilty pleasure that’s also ridiculously watchable thanks to Tony Scott’s commitment to polishing this turd.

  • Twilight

    Twilight

    ★★½

    Honestly this is just as much of a weird goofy cultural oddity as Space Jam.

  • Space Jam: A New Legacy

    Space Jam: A New Legacy

    ★½

    OK but what does Martin Scorsese think of this movie?

  • Serenity

    Serenity

    The final glorious film in the “Academy award nominees make ill advised movies with insane twists” trilogy that included COLLATERAL BEAUTY and THE BOOK OF HENRY.


    I love this stupid fucking movie so much.

  • Mako: The Jaws of Death

    Mako: The Jaws of Death

    ★★★

    BREAKING: Florida Man who claims he can telepathically talk to sharks thanks to a magical amulet kills ~9 people including a nightclub owner, underwater dancer, creepy bar patrons, and cop in attempt to save the sharks. 

    Absolutely fucking bonkers.

  • A Few Good Men

    A Few Good Men

    ★★

    L o o k i n g 🔍


         F o r


      T h e


    G o o d


               M e n

  • Harriet the Spy

    Harriet the Spy

    ★★★

    Harriet is either writing for The New Yorker or running opposition research at a political consulting firm nowadays.

  • Zola

    Zola

    ★★★½

    As good as an adaptation of a Twitter thread can be. Janicza Bravo approaches this wild Florida tale with humor, empathy, and a very real acknowledgement of the seedy danger lurking underneath it all. I hadn’t read this thread since it came out, so even if you’re going in fresh this actually works very well on its own. I think the direction here is what elevates this from what could have just been the Very Online Movie into something much stronger. Plus, it’s got Cousin Greg rapping along to Migos.

  • Two for the Money

    Two for the Money

    ★★½

    Incredibly OK Airplane-core.

  • Brink!

    Brink!

    ★★½

    It’s pretty stupid, but I love the Tony Hawk’s Pro Skater energy here sometimes you just need to watch some downhill jams.

  • Domestic Disturbance

    Domestic Disturbance

    Netflix’s algorithm has such a frequent tendency to resurface forgotten works of early 2000s mediocrity that I feel like they’re just letting Gregg Turkington curate the app with the occasional Popcorn Classic he found in the back of his car. This certainly plays like one. An absolutely lousy thriller that inexplicably cost $75 million in 2001. It was probably even crappier at another point in time because it’s under 90 minutes and feels like it’s missing a lot of scenes…