Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
State of Grace

State of Grace

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Embers

Embers

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry