Jame Cur has logged 124 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Marley & Me

Marley & Me

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
Read the review Edit this entry  
03
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Green Eyes

Green Eyes

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Herman’s Cure-All Tonic

Herman’s Cure-All Tonic

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Basically

Basically

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Turtle's Head

The Turtle's Head

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
C'est la Vie

C'est la Vie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry