Sort by

James has logged 63 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The God of High School

The God of High School

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beckett

Beckett

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Songs to Sing in the Dark

Songs to Sing in the Dark

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dinosaur Barbarian

Dinosaur Barbarian

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
No. 2 to Kettering

No. 2 to Kettering

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Going Home

Going Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crosswalk

Crosswalk

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sweet Girl

Sweet Girl

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fatman

Fatman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lie

The Lie

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Vigil

The Vigil

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Jack in the Box

The Jack in the Box

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Me Against You: Mr. S's Vendetta

Me Against You: Mr. S's Vendetta

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Swarm

The Swarm

2020
×
Read the review Edit this entry