Sort by

James has logged 547 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Giver

The Giver

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Diabolik

Diabolik

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gli amigos

Gli amigos

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
ITIS Galileo

ITIS Galileo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tear Along the Dotted Line

Tear Along the Dotted Line

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rurouni Kenshin Part I: Origins

Rurouni Kenshin Part I: Origins

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Hero Academia: World Heroes' Mission

My Hero Academia: World Heroes' Mission

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Don't Toy With Me, Miss Nagatoro

Don't Toy With Me, Miss Nagatoro

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Don't Feed the Freaks

Don't Feed the Freaks

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
No Monsters

No Monsters

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Being Pretty

Being Pretty

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
Read the review Edit this entry  
26
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
Read the review Edit this entry  
24
Mob Psycho 100: Reigen - The Miracle Psychic that Nobody Knows

Mob Psycho 100: Reigen - The Miracle Psychic that Nobody Knows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry