• Fear Street: 1994

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • The Irishman

    ★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Rascal Does Not Dream of a Dreaming Girl

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Curse of La Llorona

    ½

  • Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

    ★★★★

  • Lords of Chaos

    ★★★

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★★½

  • The Babysitter

    ★★

  • I, Tonya

    ★★★★½

  • It

    ★★½

  • It Comes at Night

    ★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • Metalhead

    ★★★½

  • Kick-Ass 2

    ★★★

  • Snitch

    ★★★

  • Immortals

    ★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

  • Kick-Ass

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Kung Fu Panda

    ★★★★½

  • American Gangster

    ★★★★

  • Troy

    ★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

  • Oldboy

    ★★★★½

  • School of Rock

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

    ★★★★★

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★½

  • Fight Club

    ★★★★½

  • Titanic

    ★★★

  • Se7en

    ★★★★½

  • Three Colors: Red

    ★★★★½

  • Satantango

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★½

  • Naked

    ★★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • Cthulhu Mansion

    ★★½

  • GoodFellas

    ★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★★

  • Sans Soleil

    ★★½

  • Koyaanisqatsi

    ★★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★½

  • Stalker

    ★★★★½

  • House

    ★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Hedgehog in the Fog

    ★★

  • Je, tu, il, elle

    ★★★★★

  • Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★★½

  • Enter the Dragon

    ★★★★

  • The Last House on the Left

    ★★★½

  • Demons

    ★★★★★

  • The Dunwich Horror

    ★★★

  • The Unprecedented Defence of the Fortress Deutschkreuz

    ★★½

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Woman in the Dunes

    ★★★★★

  • La Jetée

    ★★★★★

  • The Life of Oharu

    ★★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★