Jakub has logged 303 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
7 Days in Entebbe

7 Days in Entebbe

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Prison

Prison

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Red Joan

Red Joan

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Beast

Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Port of Call

Port of Call

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Journeyman

Journeyman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Midway

Midway

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Space Cowboys

Space Cowboys

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Our Kind of Traitor

Our Kind of Traitor

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry