• In The Heights

    In The Heights

    ★★★★½

    Destined to be a summer classic. One of the most joyous theatre experiences I've had in years. Every musical number was absolute fire. The cinematography, editing, direction and dance choreography was sensational. Nearly cried. It's like the perfect package. Best Picture nomination locked up.

    After a rough last year, this movie is medicine for the soul.

  • Annabelle Comes Home

    Annabelle Comes Home

    ★★★½

    Um, wow. I REALLY enjoyed this. Gary Dauberman just took the fun haunted house concept and ran with it. Yeah, it’s sort of plagued by dumb character decisions, but it lead to SUCH a fun time. And this film lets the doll be scary! Farmiga and Wilson are such a pleasant presence, even if their roles are limited. It made this whole Conjuring spin-off marathon I put myself through worth it in the end. I honestly can’t believe James Wan handpicked Michael Chavez to do Conjuring 3 over Dauberman.

  • The Curse of La Llorona

    The Curse of La Llorona

    ★★½

    Genuinely didn’t think this was bad. There’s stuff here! It’s stuck in a painfully average movie and it barely digs into a real plot, but there are moments. I think a big problem here, and no offense to the legendary Linda Cardellini, is the casting of Linda Cardellini. Yes, the moment when her kids are watching Scooby Doo is a cute nod, but this is a deeply Mexican story and we’re handing the movie off to a white protagonist? It…

  • The Nun

    The Nun

    ★★½

    You can’t just cast Vera’s (identical) little sister as the lead and not have her be in some way related to Lorraine. Also, this whole film is plagued with the “sound mutes for a half second before the jump scare” preventing me from ever getting to enjoy a single jump. Let me at least be startled in some way. I don’t want to know when a scare is about to happen!! Mad props to Bonnie Aarons though, who is a…

  • Annabelle: Creation

    Annabelle: Creation

    ★★★

    A big leap forward from the first Annabelle because Sandberg as a director actually knows how to have fun with the material. The way he constructs the setting and lets loose the horror is creative and entertaining but I’m still left confused with these two films. Is Annabelle not what we’re supposed to be scared of? I swear these movies keep forgetting she’s apart of the plot because they’re so distracted with this damn demon as the central scare. Creepy dolls need their time to shine too, damnit.

  • Annabelle

    Annabelle

    ★★

    Weirdly though, it being from the director of Mortal Kombat: Annihilation, I expected worse.

  • Kajillionaire

    Kajillionaire

    ★★★★½

    drinking strawberry milkshake IPAs and just paid off my credit card, issa vibe tonight folks

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★½

    Passable for a standard horror film but definitely a big step down from the first two. The plot just kind of loses itself in the last act and the main demon couldn't be less scary. Good setup, atmosphere, some good moments, Farmiga and Wilson get the most they've ever had to do in this franchise, but it's missing James Wan's touch.

  • The Many Adventures of Winnie the Pooh

    The Many Adventures of Winnie the Pooh

    ★★★★½

    Double feature with The Conjuring: The Devil Made Me Do It (2021)

  • Wayne's World 2

    Wayne's World 2

    ★★★★

    are we as a society ready to admit this is actually better than the first? it’s a slightly messier plot but the jokes have held up extremely well.

    I mean the YMCA bit, come on.

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

    The best thing made by anyone in any medium since this pandemic started.

  • The Devil Wears Prada

    The Devil Wears Prada

    ★★★★

    “This... stuff'? Oh. Okay. I see. You think this has nothing to do with you. You go to your closet and you select... I don't know... that lumpy blue sweater, for instance because you're trying to tell the world that you take yourself too seriously to care about what you put on your back. But what you don't know is that that sweater is not just blue, it's not turquoise. It's not lapis. It's actually cerulean. And you're also blithely…