• Malcolm & Marie

    ★★½

  • The Little Things

    ★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★½

  • Flee

    ★★★★½

  • Censor

    ★★½

  • CODA

    ★★★★

  • WandaVision

    ★★★★

  • Music

    ★½

  • The Dig

    ★★★★½

  • Locked Down

    ★½

  • The White Tiger

    ★★★★

  • Pretend It's a City

    ★★★★

  • Ratatouille: The TikTok Musical

    ★★★★★

  • News of the World

    ★★★½

  • We Can Be Heroes

    ★½

  • Wonder Woman 1984

    ★★★★

  • Education

    ★★★★

  • The Midnight Sky

    ★★★

  • Let Them All Talk

    ★★★★

  • Alex Wheatle

    ★★★½

  • Godmothered

    ★★★

  • Mariah Carey's Magical Christmas Special

    ★★★½

  • The Prom

    ★★★½

  • Superintelligence

    ★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Two Distant Strangers

  • Riders of Justice

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★★★

  • The Lego Star Wars Holiday Special

    ★★★½

  • Hillbilly Elegy

    ★★

  • Mank

    ★★★★½

  • Jingle Jangle: A Christmas Journey

    ★★★

  • The Life Ahead

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Roald Dahl's The Witches

    ★★½

  • Earwig and the Witch

  • Love and Monsters

    ★★★

  • Over the Moon

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★

  • Rams

    ★★★

  • I'm Your Woman

    ★★★★

  • Totally Under Control

    ★★★★

  • Soul

  • Freaky

    ★★★★

  • Run

    ★★★★

  • Hubie Halloween

    ★★★

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • Vampires vs. the Bronx

    ★★★

  • Mangrove

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★½

  • Supernova

    ★★★★

  • On the Rocks

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Violation

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • Ammonite

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • Concrete Cowboy

    ★★★½

  • Night of the Kings

    ★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • Mainstream

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • The Human Voice

    ★★★★

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★½

  • The New Mutants

    ★★

  • Tenet

    ★★★½