• Superman II

    ★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • The Shining

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • All That Jazz

    ★★★★½

  • Alien

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

  • House

    ★★★★★

  • The Rescuers

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Annie Hall

  • The Many Adventures of Winnie the Pooh

    ★★★★½

  • Taxi Driver

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★★

  • The Exorcist

  • Robin Hood

    ★★★★

  • Badlands

    ★★★★½

  • Fantastic Planet

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • The Aristocats

    ★★★★

  • Beyond the Valley of the Dolls

    ★★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

  • The Graduate

    ★★★★½

  • Son of Godzilla

    ★★★★½

  • The Producers

  • The Jungle Book

    ★★★★★

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

  • Persona

    ★★★★½

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★½

  • A Charlie Brown Christmas

  • Mary Poppins

  • A Hard Day's Night

    ★★★★

  • A Shot in the Dark

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

  • The Sword in the Stone

    ★★★

  • West Side Story

    ★★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Lady and the Tramp

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Peter Pan

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • Cinderella

    ★★★★½

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★★½

  • Melody Time

    ★★★

  • Fun and Fancy Free

    ★★★½

  • Miracle on 34th Street

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★

  • The Three Caballeros

    ★★★

  • Saludos Amigos

    ★★★

  • Bambi

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Dumbo

    ★★★½

  • Citizen Kane

  • Fantasia

    ★★★★½

  • Rebecca

    ★★★★½

  • Pinocchio

    ★★★★★