JakobKolness has logged 187 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
In The Heights

In The Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In The Heights

In The Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Nun

The Nun

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Recess: School's Out

Recess: School's Out

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jakob's Wife

Jakob's Wife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
Read the review Edit this entry