Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
Untold: Malice at the Palace

Untold: Malice at the Palace

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Colin in Black & White

Colin in Black & White

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hustle

Hustle

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

2022
×
Edit this entry  
24
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
The White Sound

The White Sound

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Bad Travelling

Love, Death & Robots: Bad Travelling

2022
×
Edit this entry  
22
A Coffee in Berlin

A Coffee in Berlin

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
365 Days: This Day

365 Days: This Day

2022
×
½
Edit this entry  
17
365 Days

365 Days

2020
×
Edit this entry  
14
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bear Witness

Bear Witness

2022
×
★★½
Edit this entry  
25
Polar Bear

Polar Bear

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nick Fury: Agent of S.H.I.E.L.D.

Nick Fury: Agent of S.H.I.E.L.D.

1998
×
★★
Edit this entry  
23
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
Next Door

Next Door

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marvel One-Shot: All Hail the King

Marvel One-Shot: All Hail the King

2014
×
Edit this entry  
06
Morbius

Morbius

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Edit this entry  
05
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★★½
Edit this entry