Jak-Luke has logged 95 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Highlander II: The Quickening

Highlander II: The Quickening

1991
×
Read the review Edit this entry  
31
Highlander

Highlander

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
War Machine

War Machine

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rum Diary

The Rum Diary

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Damned United

The Damned United

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Green Lantern

Green Lantern

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
The Eiger Sanction

The Eiger Sanction

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blow

Blow

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Snatched

Snatched

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
The Longest Yard

The Longest Yard

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Love Guru

The Love Guru

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
Gone in Sixty Seconds

Gone in Sixty Seconds

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
Read the review Edit this entry  
21
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Furious Gods: Making Prometheus

The Furious Gods: Making Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Spirit

The Spirit

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frantic

Frantic

1988
×
Read the review Edit this entry  
18
Human Traffic

Human Traffic

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry