Sort by

Jake Rosenberg has logged 35 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Untitled Fall '95

Untitled Fall '95

×
Read the review Edit this entry  
31
Factory

Factory

2004
×
Read the review Edit this entry  
30
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
Read the review Edit this entry  
29
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry