Sort by

Jake has logged 471 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Heaven Is Still Far Away

Heaven Is Still Far Away

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Touching the Skin of Eeriness

Touching the Skin of Eeriness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★
Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Titane

Titane

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cliff Walkers

Cliff Walkers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Like Nothing Happened

Like Nothing Happened

2003
×
★★★
Edit this entry  
18
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Tale of Springtime

A Tale of Springtime

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
07
All Light, Everywhere

All Light, Everywhere

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
One Shot

One Shot

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Peking Opera Blues

Peking Opera Blues

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Edit this entry  
22
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Julia

Julia

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry