Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Sunshine on Leith

Sunshine on Leith

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Hotel Transylvania: Transformania

Hotel Transylvania: Transformania

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Dolittle

Dolittle

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★½
Edit this entry  
23
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★
Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Edit this entry