Sort by

nora has logged 30 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nickelodeon

Nickelodeon

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love Story

Love Story

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Farewell to Arms

A Farewell to Arms

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Control

Control

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Overlord

Overlord

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Music Lovers

The Music Lovers

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Red River

Red River

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Elena and Her Men

Elena and Her Men

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry