Sort by

nora has logged 369 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Diner

Diner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tom Waits: Tales from a Cracked Jukebox

Tom Waits: Tales from a Cracked Jukebox

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
The Star

The Star

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
England Is Mine

England Is Mine

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Valmont

Valmont

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cracked Actor

Cracked Actor

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
David Bowie: The Last Five Years

David Bowie: The Last Five Years

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Room with a View

A Room with a View

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Flight of the Conchords: A Texan Odyssey

Flight of the Conchords: A Texan Odyssey

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Flight of the Conchords: Live in London

Flight of the Conchords: Live in London

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Clue

Clue

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pizza My Heart

Pizza My Heart

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Party Monster: The Shockumentary

Party Monster: The Shockumentary

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Munchausen

Munchausen

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nickelodeon

Nickelodeon

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love Story

Love Story

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Farewell to Arms

A Farewell to Arms

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry