nora has logged 39 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Being There

Being There

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Christine

Christine

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dirty Mary Crazy Larry

Dirty Mary Crazy Larry

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
So You've Grown Attached

So You've Grown Attached

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mommy Dead and Dearest

Mommy Dead and Dearest

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
War of the Worlds

War of the Worlds

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Styles: Behind the Album

Harry Styles: Behind the Album

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Running Jumping & Standing Still Film

The Running Jumping & Standing Still Film

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Read the review Edit this entry  
05
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry