Jake has logged 38 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ailey

Ailey

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Black Widow

Black Widow

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Passing Fancy

Passing Fancy

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Week's Vacation

A Week's Vacation

1980
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
F9

F9

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Le Amiche

Le Amiche

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love in the City

Love in the City

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
Read the review Edit this entry  
19
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
16
A Sunday in the Country

A Sunday in the Country

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sublet

Sublet

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Siberia

Siberia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Afternoon

Afternoon

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dead Mountaineer's Hotel

Dead Mountaineer's Hotel

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Amusement Park

The Amusement Park

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Stolen Desire

Stolen Desire

1958
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★½
Edit this entry