Jake has logged 56 entries for films during October 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wee Willie Winkie

Wee Willie Winkie

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ace Attorney

Ace Attorney

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shopping

Shopping

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Mandingo

Mandingo

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
Read the review Edit this entry  
26
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
I Can't Sleep

I Can't Sleep

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Waxworks

Waxworks

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fifth Estate

The Fifth Estate

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Hangman's House

Hangman's House

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Martin

Martin

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Toad Road

Toad Road

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
House by the River

House by the River

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Long Voyage Home

The Long Voyage Home

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The East

The East

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Europe '51

Europe '51

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scénario du film Passion

Scénario du film Passion

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Changer d'image : Lettre à la bien-aimée

Changer d'image : Lettre à la bien-aimée

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Letter to Freddy Buache

Letter to Freddy Buache

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Keep Your Right Up

Keep Your Right Up

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Not Reconciled

Not Reconciled

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Camille Claudel, 1915

Camille Claudel, 1915

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zelig

Zelig

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paradise

Paradise

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Metallica: Through the Never

Metallica: Through the Never

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry