Jake has logged 323 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
We Broke Up

We Broke Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Record of a Tenement Gentleman

Record of a Tenement Gentleman

1947
×
★★★★
Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
25
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
How It Ends

How It Ends

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Blade II

Blade II

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
10
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
04
This Is My Life

This Is My Life

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★
Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Edit this entry  
27
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Edit this entry  
23
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dolls

Dolls

1987
×
★★★★
Edit this entry  
20
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Edit this entry  
12
Pete Holmes: Nice Try, the Devil!

Pete Holmes: Nice Try, the Devil!

2013
×
Edit this entry  
11
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Father of My Children

Father of My Children

2009
×
Edit this entry  
09
House

House

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Edit this entry  
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry