bud has logged 434 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hercules in the Haunted World

Hercules in the Haunted World

1961
×
Edit this entry  
19
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
Read the review Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
Edit this entry  
17
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
Edit this entry  
16
Lost Hearts

Lost Hearts

1973
×
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The World Is Full of Secrets

The World Is Full of Secrets

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
Read the review Edit this entry  
13
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Atman

Atman

1975
×
Edit this entry  
12
Psycho II

Psycho II

1983
×
Read the review Edit this entry  
11
White Dog

White Dog

1982
×
Edit this entry  
11
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stigma

Stigma

1977
×
Read the review Edit this entry  
08
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
Read the review Edit this entry  
08
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
Read the review Edit this entry  
07
The Manson Family

The Manson Family

1997
×
Read the review Edit this entry  
06
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Targets

Targets

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
Read the review Edit this entry  
04
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
Read the review Edit this entry  
04
Phase IV

Phase IV

1974
×
Read the review Edit this entry  
02
Roadgames

Roadgames

1981
×
Read the review Edit this entry  
02
Psycho

Psycho

1998
×
Read the review Edit this entry  
01
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
Read the review Edit this entry  
30
Jubal

Jubal

1956
×
Read the review Edit this entry  
30
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
Read the review Edit this entry  
29
House of Bamboo

House of Bamboo

1955
×
Read the review Edit this entry  
28
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
Read the review Edit this entry  
27
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Twixt

Twixt

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Rebecca

Rebecca

1940
×
Edit this entry  
25
Like Grains of Sand

Like Grains of Sand

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Phenomena

Phenomena

1985
×
Read the review Edit this entry  
23
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
Read the review Edit this entry  
23
Manhattan

Manhattan

1979
×
Edit this entry  
23
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
Edit this entry  
22
At Berkeley

At Berkeley

2013
×
Edit this entry  
22
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Man in the Woods

The Man in the Woods

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
Read the review Edit this entry  
20
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry