Sort by

jacob has logged 41 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Django

Django

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Venom

Venom

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry