Sort by

jacob has logged 389 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Batman: The Long Halloween, Part One

Batman: The Long Halloween, Part One

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fifth Year

Fifth Year

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Django

Django

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Xtro

Xtro

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blood Diner

Blood Diner

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Married a Strange Person!

I Married a Strange Person!

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Tune

The Tune

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
How to Kiss

How to Kiss

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nightbeast

Nightbeast

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry