Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
Scream

Scream

2022
×
★★½
Edit this entry  
11
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Wrinkles

Wrinkles

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★½
Edit this entry  
16
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Edit this entry  
17
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★½
Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★
Edit this entry  
18
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Samurai Champloo

Samurai Champloo

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Old

Old

2021
×
★★★
Edit this entry