Sort by

Jake has logged 95 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sitter

The Sitter

2011
×
Read the review Edit this entry  
31
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Here Comes the Boom

Here Comes the Boom

2012
×
Read the review Edit this entry  
31
After Earth

After Earth

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
To Each His Own

To Each His Own

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Congo

Congo

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jolt

Jolt

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Joe Bell

Joe Bell

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Radio

Radio

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Infinite

Infinite

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
22
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Way Back

The Way Back

2010
×
★★½
Edit this entry  
21
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Domestic Disturbance

Domestic Disturbance

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Summertime

Summertime

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fear of Rain

Fear of Rain

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hoffa

Hoffa

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★
Edit this entry  
13
Reign of Fire

Reign of Fire

2002
×
★★
Read the review Edit this entry