Sort by

Jaime has logged 53 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Delirious

Delirious

2006
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Dog Barking at the Moon

A Dog Barking at the Moon

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Late Night Trains

Late Night Trains

1975
×
★★★
Edit this entry  
27
Turn Me On, Dammit!

Turn Me On, Dammit!

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Bombay

Bombay

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Trouble in Mind

Trouble in Mind

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Perceval

Perceval

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Drums Along the Mohawk

Drums Along the Mohawk

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gay USA

Gay USA

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
22
On the Fence

On the Fence

2020
×
Edit this entry  
21
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Great Darkened Days

The Great Darkened Days

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eros + Massacre

Eros + Massacre

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kafka

Kafka

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dashcam

Dashcam

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scarborough

Scarborough

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Mad Women's Ball

The Mad Women's Ball

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wish You Were Here

Wish You Were Here

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Europe After the Rain

Europe After the Rain

1978
×
★★★
Edit this entry  
06
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Black Is … Black Ain’t

Black Is … Black Ain’t

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cinderella

Cinderella

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry