Jaime has logged 88 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Strawberry Blonde

The Strawberry Blonde

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A White, White Day

A White, White Day

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Crazy World

Crazy World

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cover Girl

Cover Girl

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jungle Book

Jungle Book

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The End

The End

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Wedding Party

The Wedding Party

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Young Master

The Young Master

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stuber

Stuber

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scoob!

Scoob!

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hired Hand

The Hired Hand

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
All the Real Girls

All the Real Girls

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Leolo

Leolo

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunt

The Hunt

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★
Read the review Edit this entry