Sort by

Jaime has logged 74 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Extraction

Extraction

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Yesterday

Yesterday

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Police

Police

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Umpteenth

Umpteenth

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Judy

Judy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bedroom for Two

Bedroom for Two

×
Edit this entry  
13
Journey to the Shore

Journey to the Shore

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cat's Meow

The Cat's Meow

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry