Sort by

Jaime has logged 1,453 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Roger Waters - The Wall

Roger Waters - The Wall

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Looper

Looper

2012
×
★★
Read prior review Edit this entry  
30
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ilo Ilo

Ilo Ilo

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
29
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Finders Keepers

Finders Keepers

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
He Named Me Malala

He Named Me Malala

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Marty

Marty

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Smashed

Smashed

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Horse Soldiers

The Horse Soldiers

1959
×
★★★½
Edit this entry  
27
Apur Sansar

Apur Sansar

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
27
James White

James White

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Trumbo

Trumbo

2015
×
★½
Edit this entry  
27
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Humbling

The Humbling

2014
×
★½
Edit this entry  
26
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Joy

Joy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
½
Edit this entry  
25
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
½
Edit this entry  
25
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Edit this entry  
24
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
Edit this entry  
24
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★½
Edit this entry  
23
Don't Deliver Us from Evil

Don't Deliver Us from Evil

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
22
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
22
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry