• Cruella

    ★½

  • Romeo & Juliet

  • Godzilla vs. Kong

    ★½

  • Sweetheart

    ★★½

  • Iorram (Boat Song)

    ★★★

  • Poly Styrene: I Am a Cliché

    ★★★½

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★½

  • Into the Fog

    ★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Pleasure

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Dolly Parton's Christmas on the Square

    ★½

  • Voice of Silence

    ★★★½

  • Soul

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Limbo

    ★★★★½

  • The Babysitter: Killer Queen

    ★★★

  • Tove

    ★★★½

  • Have a Nice Dog!

  • Night of the Kings

    ★★★

  • Never Gonna Snow Again

    ★★★

  • Molecules

    ★★½

  • Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

    ★★½

  • The War with Grandpa

    ★★

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★½

  • MEKONG 2030

    ★★★

  • Summerland

    ★★★½

  • The Old Guard

    ★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★

  • Maalbeek

  • Gagarine

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★½

  • A Secret Love

    ★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Apples

    ★★★½

  • Escape From Pretoria

    ★★★

  • La vita nuova

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Veins of the World

    ★★★½

  • Black Milk

    ★★½

  • Emma.

    ★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Disclosure

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Black Bear

    ★★

  • Miss Juneteenth

    ★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★½

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★½

  • Cats

    ½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★

  • Lorena, Light-footed Woman

    ★★★

  • Charlie's Angels

    ★★★

  • Our Ladies

    ★★★★

  • Tall Girl

  • Saint Maud

    ★★★★

  • Bad Education

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★