Sort by

Jaewoo has logged 142 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Night Owl

Night Owl

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
Edit this entry  
27
Rejected

Rejected

2000
×
Read the review Edit this entry  
26
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sunrise Palms

Sunrise Palms

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Night Owl

Night Owl

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Violet Evergarden

Violet Evergarden

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Read the review Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry