Sort by

s. mill has logged 277 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Demolition

Demolition

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rhett & Link's Buddy System

Rhett & Link's Buddy System

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
31

31

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hush

Hush

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Cat Sick Blues

Cat Sick Blues

2016
×
Edit this entry  
09
Antibirth

Antibirth

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Tickled

Tickled

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Space Cop

Space Cop

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry