• Don't Look Now

    Don't Look Now

    ★½

    s/o to Donald Sutherland and Julie Christie for the softcore porn

  • Freaks

    Freaks

    ★★★★★

    This is the last time Hollywood cast people with different abilities in leading roles.

  • Supernatural

    Supernatural

    ★★★½

    There's a surprising amount of meat on the bones of this plot, given the 64-minute run time. A murderess named Ruth Rogen is condemned to death but is convinced by a psychologist to donate her body to science to study if whether or not spirits can come back and possess another person (the answer is yes). Her lover is a crooked spiritualist who turned her in. After the execution, the spiritualist sets a new mark on a young grieving millionaire…

  • Bell, Book and Candle

    Bell, Book and Candle

    ★★★★

    I had no idea that Jack Lemmon and Elsa Lanchester were in this until I put the movie on and it was the best revelation. I knew I needed to see Jack Lemmon as bongo-playing beatnik warlock but I just didn't know where I could get it.

  • The Bat

    The Bat

    ★★★

    idk what was going on but Vincent Price is so iconic

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★½

    idk what version of this movie plays on tubi but its score is really fucking bad and does not reflect the events on screen well

  • Cat People

    Cat People

    ★★★★½

    That's pussy, babe!

  • Creature from the Black Lagoon

    Creature from the Black Lagoon

    ★★★★½

    I just kept thinking about the scene in The Seven Year Itch where Marilyn Monroe says she feels sorry for the creature because he just craved "a sense of being loved and needed and wanted" and I think that's the correct way to approach this movie.

  • Savage Intruder

    Savage Intruder

    ★★

    Make no mistake, this is a bad movie by all metrics but there are two words that make this viewing experience enjoyable: Miriam Hopkins.

    The final picture in Hopkin's filmography is this cheap, 1970's hagsploitation flick. Hopkins plays a wheelchair-bound Hollywood starlet of Yesteryear who's life is taken over and ultimately taken by the progeny of John Garfield. It's not a great role, not even a good one, but it is a lead role and that was her first since…

  • The Innocents

    The Innocents

    ★★★★★

    Deborah Kerr faces off against two creepy possessed Victorian children in this utterly chilling masterpiece.

  • Arsenic and Old Lace

    Arsenic and Old Lace

    ★★★★½

    "Look I probably should have told you this before but you see, well, insanity runs in my family. It practically gallops."

    Insanity is not the only thing that gallops in this movie - Cary Grant moves like a racehorse of physical comedy, bounding from bit to bit with seemingly boundless energy. He runs, he falls, he leaps, and he breaks the fourth wall. As Mortimer Brewster, the newlywed dramatist from Brooklyn, Grant gives a signature performance; he is debonair and…

  • Elvira, Mistress of the Dark

    Elvira, Mistress of the Dark

    ★★★

    Cassandra Peterson deserved an Oscar nomination for this performance and I say that unironically.