Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Supernatural

Supernatural

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
The Bat

The Bat

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Savage Intruder

Savage Intruder

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bela Lugosi Meets a Brooklyn Gorilla

Bela Lugosi Meets a Brooklyn Gorilla

1952
×
Read the review Edit this entry  
13
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★½
Edit this entry  
13
Gothic

Gothic

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Torture Chamber of Dr. Sadism

The Torture Chamber of Dr. Sadism

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jesse James

Jesse James

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
'G' Men

'G' Men

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Buddy the Gee Man

Buddy the Gee Man

1935
×
Read the review Edit this entry  
10
The Old Grey Mayor

The Old Grey Mayor

1935
×
Read the review Edit this entry  
09
Random Harvest

Random Harvest

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marines in the Making

Marines in the Making

1942
×
Read the review Edit this entry  
09
Don't Talk

Don't Talk

1942
×
Read the review Edit this entry  
09
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mary of Scotland

Mary of Scotland

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Holiday

Holiday

1938
×
★★★
Edit this entry  
30
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★
Edit this entry  
29
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love Is News

Love Is News

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Life with Father

Life with Father

1947
×
★★½
Edit this entry  
26
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Idiot's Delight

Idiot's Delight

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Carrie

Carrie

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Early Bird and the Worm

The Early Bird and the Worm

1936
×
Read the review Edit this entry  
19
How to Be a Detective

How to Be a Detective

1936
×
Read the review Edit this entry  
19
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sun Also Rises

The Sun Also Rises

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry